Flaga FinlandiiUniwersytet Gdański zaprasza serdecznie na Dni Fińskie, w trakcie których zaplanowano szereg atrakcji: wykłady o literaturze, kinie i sztuce Finlandii oraz debaty z fińskimi dyplomatami, przedstawicielami środowiska biznesowego oraz akademickiego. Organizatorem wydarzenia jest Katedra Skandynawistyki Uniwersytetu Gdańskiego.

Dyrektor Instytutu Skandynawistyki i Lingwistyki Stosowanej UG, prof. Hieronim Chojnacki powiedział, że organizowane Dni Fińskie są początkiem dyskusji nad możliwością otwarcia na UG nowego kierunku studiów, dotyczącego znajomości języka i kultury Finlandii. "Chcemy poznać opinię władz uczelni, regionu oraz biznesu o tym, czy jest zapotrzebowanie na studia, nazwane roboczo, finistyką" - tłumaczył. Ocenił, że mogłyby to być studia interdyscyplinarne, gdzie możliwa byłaby nauka języka fińskiego.

Zaznaczył, że otwarcie nowego kierunku studiów musi być związane z późniejszą możliwością znalezienia zatrudnienia przez absolwentów tego kierunku. Profesor podkreślił, że zainteresowanie wykazały dwie duże fińskie firmy, które mają swoje biura w Gdańsku.

Konsul Honorowy Finlandii w Gdyni, Grzegorz Brzostowski ocenił, że zainicjowanie dyskusji na temat utworzenia nowego kierunku studiów jest bardzo istotne. "Tym sposobem poszerzymy możliwości kształcenia, tworzymy nowe zasoby wiedzy" - powiedział.

Na Pomorzu jest kilkadziesiąt firm z udziałem kapitału fińskiego. W całym kraju zainwestowało ponad 200 firm z Finlandii. Na finistyce można studiować obecnie na dwóch uniwersytetach, w Poznaniu i w Warszawie.

Adiunkt w Katedrze Skandynawistyki dr Hanna Dymel-Trzebiatowska zwróciła uwagę, że na początku mógłby powstać np. lektorat języka fińskiego. Zaznaczyła, że na razie nie jest określone, czy nowy kierunek byłby częścią katedry skandynawistyki, czy byłby to osobny kierunek nie mający nic wspólnego ze skandynawistyką. Przypuszcza, że przy sprzyjających warunkach nowy kierunek mógłby być uruchomiony najwcześniej od roku akademickiego w 2015 lub 2016 roku.

Dni Fińskie w Gdańsku potrwają do piątku. W programie są m.in. wykłady o literaturze współczesnej, najnowszym kinie fińskim i sztuce. Przedstawiciele uniwersytetów z Poznania i Warszawy mają przedstawić finistykę funkcjonującą na tych uczelniach.

Środa jest dniem tzw. muminkowym. Będzie poświęcony on autorce "Muminków", Tove Jansson; w tym roku przypada 100. rocznica urodzin tej pisarki, a przede wszystkim ilustratorki i malarki.

W czwartek swój udział w wydarzeniu zapowiedział Ambasador Finlandii w Polsce, Jari Vilen. W spotkaniach wezmą udział przedstawiciele fińskich firm mających swoje biura w Gdańsku, m.in. Kemira i Metsa oraz Skandynawsko-Polskiej Izby Przemysłowej.

Jak podaje ambasada Finlandii w Polsce, wg. szacunkowych danych, w Polsce na stałe mieszka ok. 200 obywateli fińskich.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce