Ruszyła kolejna edycja ankietyzacji Nauczycieli Akademickich na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Tymczasem nie opadły jeszcze emocje po podsumowaniu semestru letniego. Studenci przygotowali nagrodę specjalną dla najbardziej szanowanego wykładowcy na wydziale. Będzie to statuetka mądrej sowy, którą wręczą najlepszemu belfrowi w piątek, 3 grudnia w auli Politechniki Gdańskiej. Statuetka zostanie wręczona po raz pierwszy, chociaż tytuł Wykładowcy Roku przyznawany jest już trzeci raz.
 
W anonimowym badaniu ankietowym prowadzonym w semestrze letnim udział wzięło prawie 60 proc. studentów Wydziału Chemicznego. Ankieta odbywała się za pośrednictwem internetu. Ocenie podlegały stosunek prowadzącego do studenta, dyscyplina prowadzenia i organizacji zajęć, komunikatywność i precyzja wysławiania, określenie kryteriów zaliczenia, dostępność prowadzącego poza zajęciami i tym podobne dziedziny.
 
Pomysł wzbudza kontrowersje, ponieważ każdy ma prawo do wyrażenia własnej opinii i pozostać przy tym anonimowym. Jak zapewniają studenci, nawet jeśli niektóre opinie były zbyt stronnicze, wyniki badania mogą pomóc docenić najlepszych, ale także wskazać problemy na wydziale. – Wybieramy także najgorszego nauczyciela, ale jego nazwiska nie będziemy ogłaszać publicznie, choć chcemy wręczyć mu statuetkę Pantery – mówi Marek Fijało, koordynator projektu. – Z tymi, którzy zebrali najgorsze opinie dziekan będzie rozmawiał o możliwościach rozwiązania problemów wskazanych w ankietach. Akcja ma służyć tylko i wyłącznie usprawnieniu współpracy pomiędzy studentem a nauczającym.
 
Fijało wspomina o prof. Aleksandrze Kołodziejczyku, który po otrzymaniu wyników swojej ankiety wspólnie ze studentami przedyskutował sporne kwestie. – I o to właśnie nam chodziło, żeby dopowiedzieć sprawy, które stanowią dla studentów problem, profesor również miał możliwość wytłumaczyć, co jemu nie odpowiada lub sprawia trudność – tłumaczy koordynator akcji.
 
Organizatorzy akcji ankietowej podkreślają, że Wydział Chemiczny ma się czym chwalić. – 60-procentowa frekwencja w ankiecie jest czymś niespotykanym na skalę całej uczelni – mówi Maciej Kruszka, były przewodniczący Wydziałowej Rady Studenckiej. – Na innych wydziałach nie przekracza kilkunastu procent.
Wydziałowy samorząd znalazł sposób na to, by zachęcić studentów do głosowania. – Podczas każdej edycji ankietyzacji nauczycieli akademickich losujemy 51 nagród dla najbardziej aktywnych studentów – tłumaczy Marek Fijało. – W tym roku było to 10 podwójnych zaproszeń do Teatru Wybrzeże i 40 biletów do kina. Nagrodą główną, zarazem najbardziej pożądaną był kurs nurkowania, który przypadł Aleksandrze Puszcz z III roku biotechnologii.
  
Witold Przecherko, starosta grupy 5 III roku technologii chemicznej na tyle skutecznie propagował wypełnianie ankiet wśród swoich kolegów, że zostali okrzyknięci najlepszą grupą dziekańską, której należy się wyróżnienie w postaci nagrody. Tym razem był to wyjazd do Kolibek do Adventure Park. Grupa 25 studentów przez cały dzień bawiła się w parku. – Niezapomniany wyjazd, super zabawa i wspaniałe atrakcje – podsumował jeden z uczestników.
 
Zapraszamy na uroczyste wręczenie statuetki mądrej Sowy: piątek, 3 grudnia, godz. 12.15, aula w Gmachu Głównym, II piętro
 
3 grudnia będzie dniem szczególnym dla Wydziału Chemicznego. Rozdanych zostanie wiele nagród „naj”. Tego dnia wręczane będą dyplomy tegorocznym absolwentom. Rozstrzygnięte zostaną konkursy na najlepsze prace dyplomowe, wygłoszone okolicznościowe wykłady. A na zakończenie wszyscy zgromadzeni staną do wspólnej, pamiątkowej fotografii.