Już po raz 35. najlepsi studenci i najlepsze koła naukowe z trójmiejskich uczelni będą się ubiegać o nagrodę "Czerwonej Róży" - prestiżowe wyróżnienie pomorskiego środowiska akademickiego. Na laureatów, poza splendorem i przepustką do kariery, którą daje statuetka Czerwonej Róży, czekają również m.in. samochód i nagrody finansowe.

Organizatorami konkursu są Stowarzyszenie Czerwonej Róży oraz wszystkie trójmiejskie uczelnie publiczne, a wspomagają ich w tym "Dziennik Akademicki" i Zrzeszenie Studentów Polskich. 

Michał Rybak, sekretarz Stowarzyszenia Czerwonej Róży ujawnia, że najlepszy student otrzyma markowy samochód osobowy oraz możliwość reprezentowania Trójmiasta w ogólnopolskim konkursie na najlepszego studenta RP - Primus Inter Pares. Pozostali laureaci dostaną zaś nagrody pieniężne i rzeczowe - do najlepszego koła naukowego trafi 15 tys. zł, zwycięzca w kategorii Nagroda Pióra (za najlepszy debiut dziennikarski) otrzyma markowe pióro i nagrodę finansową, a zdobywca Nagrody Peleryny (za dokonania w dziennikarstwie studenckim) - stylową pelerynę i nagrodę pieniężną. 

Kandydatów do nagrody zgłaszają bezpośrednio władze poszczególnych uczelni, wskazując po jednym kandydacie w każdej kategorii. Aby wygrać, trzeba mieć talent, być zdolnym i pracowitym. W konkursie liczy się wysoka średnia ocen, a także aktywność pozanaukowa oraz osiągnięcia w dziedzinach społecznej, sportowej i artystycznej. 

Od 3 kwietnia do 4 maja rozgrywane są eliminacje uczelniane. Najlepszych spośród uczestników wybierze kapituła konkursowa, w której zasiądą wszyscy rektorzy pomorskich uczelni państwowych. 

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się w niedzielę, 17 maja, w Dworze Artusa w Gdańsku. 

Historia konkursu ma już blisko 50 lat. Pomysłodawcą i fundatorem nagrody jest Stowarzyszenie Czerwonej Róży, które powstało w 1962 roku w znanym gdańskim Klubie Studentów Wybrzeża Żak. Nagroda ma symbolizować "doskonałość, piękno, intelekt, zwycięstwo młodości, pamięci i duchowego związku ludzi". 

Początkowo statuetka wręczana była poetom i pisarzom, a dopiero później objęto nią także młodych naukowców i politologów. Po pewnym czasie konkurs zniknął na kilka lat z kalendarium wydarzeń akademickich. Reaktywowano go w 1999 roku. Obecnie statuetką są nagradzani najbardziej aktywni naukowo i społecznie studenci oraz wyróżniające się koła naukowe i dobrze zapowiadający się młodzi dziennikarze. 

"Z pokolenia w pokolenie, w tradycji ruchu studenckiego zawsze starsi koledzy pomagali młodszym w kształtowaniu się postaw, zainteresowań i ambicji. Pragnąc pójść tropami przekazywania wartości, z którymi życie jest bogatsze i ciekawsze, uczciwe i godne, będziemy dążyć do podtrzymywania więzi międzypokoleniowej i wspierać wszelkie przejawy aktywności studentów, zmierzającej do rozwoju nowych cech osobowości. Będziemy odwoływać się do tradycyjnego symbolu studenckiego środowiska gdańskiego +Czerwonej Róży+. Pragniemy by nadal był wyrazem twórczej aktywności społeczności akademickiej w dziedzinie kultury, nauki i turystyki. Mamy nadzieję, że +Czerwona Róża+ będzie dla nas wszystkich symbolem doskonałości, piękna, intelektu, zwycięstwa młodości, pamięci i duchowego związku ludzi" - brzmi fragment preambuły Stowarzyszenia Czerwonej Róży. 

Wszelkie szczegóły dotyczące możliwości udziału w konkursie oraz pełny regulamin dostępne są w rektoratach ds. studenckich trójmiejskich uczelni państwowych, w siedzibie Stowarzyszenia Czerwonej Róży oraz pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

źródło: PAP - Nauka w Polsce
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->