Prezentacja innowacyjnych projektów, wykłady dotyczące roli kreatywności i innowacyjności w gospodarce, to propozycje, z których będzie można skorzystać podczas konferencji otwierającej Europejski Rok Kreatywności i Innowacji w Polsce. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 31 marca, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.


W programie spotkania znalazły się wykłady: Jacka Santorskiego - "Innowacje - patent na recesję"; prof. Wojciecha Cellary - "Gospodarczego sektora innowacyjności"; Pawła Bochniarza z zespołu doradców strategicznych premiera - "Kreatywność i innowacyjność, a kapitał intelektualny Polski". 

Ważną częścią konferencji będzie prezentacja innowacyjnych projektów realizowanych w ramach programu "Uczenie się przez całe życie". Uczestnicy spotkanie będą mogli zapoznać się z programem "Uczenie i nauczanie matematyki w trzecim tysiącleciu", który zaprezentuje Czesław Kolasiński z Gimnazjum nr 5 im. Józefa Lompy w Chorzowie. 

Kolejny innowacyjny program pt. "Leonardo da Vinci - Uczenie na odległość jako narzędzie transferu wiedzy w dziedzinie ochrony i zarządzania dziedzictwem archeologicznym", zaprezentuje prof. Arkadiusz Marciniak z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Europejski Rok Kreatywności i Innowacji (ERKiI) powstał dla przygotowania Unii Europejskiej na nadchodzące wyzwania globalizującego się świata. Ma on ułatwić promowanie kreatywnych postaw w różnych dziedzinach działalności człowieka. ERKiI ma ulepszyć unijną strategię współpracy państw członkowskich w dziedzinie edukacji i kultury. 

Z okazji ERKiI w Polsce będą realizowane różne projekty badawcze, debaty, konferencje, seminaria, wystawy oraz koncerty. 

Jednym z najważniejszych wydarzeń roku będzie program "Uczenie się przez całe życie", w ramach którego przedszkola z różnych krajów europejskich wspólnie realizują projekty edukacyjne Comenius i eTwinning. Program zainaugruje 1 kwietnia konferencja na Uniwersytecie Jagiellońskim. 

20 kwietnia odbędzie się zaś "Forum Nauczycieli Kreatywnych", podczas którego będą zaprezentowane innowacyjne metody pracy z uczniem. Forum będzie platformą wymiany doświadczeń nauczycieli uczących różnych przedmiotów, we wszystkich typach szkół na Śląsku. Organizatorem spotkania jest Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim. 

W ramach programu eTwenning, który łączy bliźniacze przedszkola i szkoły z różnych państw europejskich, odbędą się warsztaty rozwoju zawodowego "eTwinning w edukacji przedszkolnej". Podczas zajęć (15- 17 maja) nauczyciele będą mogli rozwinąć swoje umiejętności w zakresie współpracy europejskiej z użyciem technologii informacyjno-komunikacyjnych. 

Od 29 do 31 maja w Gdańsku zostanie przeprowadzona konferencja "BIO Biznes Finanse Innowacje". Będzie ona promowała wymianę informacji i transfer rozwiązań innowacyjnych w środowisku studentów i młodych pracowników naukowych. 

Konferencja inaugurująca ERKiI pt. "Otwarcie Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji (2009)" odbędzie się 31 marca br. w Sali Koncertowej (VI piętro), w Pałacu Kultury i Nauki. 

Więcej informacji na temat Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji jest dostępnych na stronie: www.innowacje2009.pl 

źródło: PAP - Nauka w Polsce
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->