akademia marynarki wojennej im. bohaterow westerplatte w gdyni - logoPrzebytych ponad 1800 mil morskich, 194 godziny na morzu - tak wyglądała praktyka zimowa studentów wojskowych piątego i pierwszego rocznika. W piątek, 8 lutego, o godz. 10:00, podchorążowie powrócili do Gdyni na pokładzie okrętu szkolnego ORP "Wodnik". To pierwsza zimowa praktyka najmłodszych podchorążych, do tego roku w rejsie zimowym brali udział tylko studenci wojskowi ostatniego rocznika.


Dla studentów pierwszego rocznika była to pierwsza praktyka w czasie studiów i do tego od razu w ciężkich, zimowych warunkach. Najmłodsi studenci odbyli praktykę marynarską, podczas której zapoznali się z funkcjonowaniem okrętu, jego organizacją codzienną i bojową, poznali różnego rodzaju urządzenia i mechanizmy, musieli także przestawić się na życie w  systemie wacht morskich.

rejs

W czasie rejsu mieli okazję doskonalić umiejętności bezpiecznego prowadzenia okrętu w warunkach wzmożonego ruchu oraz metodykę prawidłowego i bezpiecznego pływania w warunkach ścieśnionych w okresie zimowym. Okręty Marynarki Wojennej wykonują zadania przez cały rok, w związku z tym wiedza o tym jak akwen Morza Bałtyckiego może się zmienić podczas zimy jest bardzo przydatna.