phoca thumb s pg-logoOd lutego 2013 r. Politechnika Gdańska we współpracy z firmą GE uruchamia nową specjalność studiów magisterskich poświęconą podwodnym technologiom dla przemysłu naftowego. Ta, pierwsza tego typu specjalność w Polsce, prowadzona będzie na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. 
Zajęcia w ramach specjalności „Technologie podwodne” poprowadzą wykładowcy Politechniki razem z doświadczonymi inżynierami z GE Engineering Design Center (EDC), którzy na co dzień zajmują się pracami projektowymi, analizami, a także obsługą serwisową instalacji podwodnych.

W programie studiów znajdą się m.in. zaawansowane numeryczne obliczenia inżynierskie stosowane w projektowaniu systemów i urządzeń podwodnych.

W toku nauki studenci specjalności poznają procedury i specyfikę pracy inżyniera, a także dokumentację techniczną przydatną również w zakresie innych usług powiązanych z przemysłem naftowym. Program studiów został opracowany w taki sposób, aby absolwenci otrzymali zarówno przygotowanie teoretyczne, jak i praktyczne. Dlatego też oprócz zajęć prowadzonych przez ekspertów, studenci mogą liczyć na płatne praktyki w pełnym wymiarze godzin w EDC Oil&Gas. GE będzie również zachęcać do pisania prac magisterskich koncentrujących się na przemyśle naftowym i gazowym.

Celem współpracy GE z Politechniką Gdańską jest kształcenie kadry inżynierów wyspecjalizowanych w technologii dla przemysłu naftowego i tym samym rozwój tego sektora w Polsce. Wielu absolwentów specjalizacji znajdzie pracę w EDC, które od kilku miesięcy intensywnie rozwija działalność w tym obszarze. „Dział projektowania sprzętu do podwodnego wydobycia ropy i gazu to obecnie najszybciej rozwijający się dział w ramach EDC. Na tę chwilę zespół pracujący nad tymi projektami liczy około 200 pracowników. W 2013 mamy zamiar zwiększyć tę liczbę do 350, a w przyszłym roku zatrudnić kolejne 100 osób. Potrzebujemy wykwalifikowanych inżynierów, stąd pomysł na stworzenie specjalizacji na Politechnice Gdańskiej” – mówi Magdalena Nizik, dyrektor zarządzająca GE EDC.

„Bardzo nam zależało, aby koncepcję programową specjalności przygotować razem z dużą, międzynarodową firmą o dobrej marce, nastawioną na innowacje. Warto dodać, że GE zajmuje obecnie trzecie miejsce na liście największych przedsiębiorstw na świecie w rankingu Forbesa.” – powiedział prof. Janusz Kozak, dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa.

Informacje o EDC

EDC powstało w 2000 roku w wyniku porozumienia między działem silników lotniczych GE a Instytutem Lotnictwa. Jest jedną z kilku globalnych placówek GE, a polscy inżynierowie swoimi pomysłami wspierają i tworzą zagraniczne projekty w czterech branżach: GE Aviation, GE Aviation Systems, GE Power&Water oraz GE Oil&Gas. Jednym z obszarów działalności sektora Oil&Gas jest SUBSEA, czyli projektowanie drzewek, kolektorów i systemów połączeń rurociągów instalacji oraz ich automatyzacja. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.edcpolska.pl

Informacje o firmie GE

GE pracuje nad problemami, które mają ważne znaczenie. Zatrudniamy najlepszych ludzi i stosujemy najlepsze technologie, aby zmierzyć się z najtrudniejszymi wyzwaniami. Znajdujemy rozwiązania dotyczące energii, opieki zdrowotnej, gospodarstw domowych, transportu i finansów. Budujemy, zasilamy, transportujemy i pomagamy leczyć na całym świecie. Nie poprzestajemy na wyobraźni, ale realizujemy nasze pomysły. GE działa. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej firmy pod adresem www.ge.com.