amwObchody Dnia Podchorążego, w tym roku, Akademia Marynarki Wojennej organizuje w Toruniu, miejscowości gdzie uczelnia powstała równo 90 lat temu. Parada ulicami Torunia, uroczysty apel, przejęcie władzy przez podchorążych oraz nadanie skwerowi imienia Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej to główne elementy obchodów Dnia Podchorążego. Co roku, w rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego podchorążowie – studenci wojskowi Akademii Marynarki Wojennej nawiązują do tradycji walk o niepodległość i wolność. W czwartek, 29 listopada, społeczność uczelni rozpocznie paradę o godz. 12.00 capstrzykiem na placu św. Katarzyny.


Podchorążowie (studenci wojskowi), kadra i pracownicy Akademii Marynarki Wojennej wraz z zaproszonymi gośćmi przemaszerują z placu św. Katarzyny ulicą Królowej Jadwigi, następnie ulicą Szeroką, a po dojściu do Rynku Staromiejskiego skręcą w ulicę Żeglarską i pójdą w kierunku Bulwaru Filadelfijskiego. Tam przy pomniku – kotwicy, upamiętniającej powstanie Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej, odbędzie się Apel Pamięci zakończony salwą honorową. Później Orkiestra Reprezentacyjna MW odegra „Hymn do Bałtyku”, po którym zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca 90. rocznicę powstania AMW. Na koniec tej części obchodów delegacje złożą wiązanki kwiatów. Potem nastąpi uroczystość nadania znajdującemu się tam skwerowi imienia Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Następnie wszyscy udadzą się dalej ulicą Ducha Świętego, potem ulicą Piekary, w kierunku Rynku Staromiejskiego. Na rynek pochód wejdzie od ulicy Różanej. W uroczystym przemarszu będzie brał również udział pododdział podchorążych w ubiorach historycznych, które nawiązują do okresu Powstania Listopadowego. Pododdziały ustawią się do uroczystego apelu, który rozpocznie się o godz. 13:30 złożeniem meldunku zastępcy Rektora-Komendanta Akademii Marynarki Wojennej komandorowi dr. inż. Mariuszowi Mięsikowskiemu. Podczas apelu zostanie odczytany rozkaz o wyznaczeniu Honorowego Rektora-Komendanta i ceremonia przekazania dowodzenia uczelnią podchorążym (studentom wojskowym). Wystawią oni służbę wewnętrzną i wartę, w tym posterunek honorowy przy pomniku Mikołaja Kopernika. Całość uroczystości zakończy „Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego” i defilada pododdziałów.

Dzień Podchorążego nawiązuje do Powstania Listopadowego. To właśnie podchorążowie pod dowództwem podporucznika Piotra Wysockiego zapoczątkowali zbrojny zryw. Obchodząc kolejną rocznicę czcimy ich pamięć i nawiązujemy do pięknych tradycji walki o niepodległość. Ten dzień w uczelniach wojskowych tradycyjnie obchodzony jest jako święto podchorążych.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->