1 1 hhhW dniach 25-26 października odbyła się 8 edycja targów Technicon Innowacje - Targi Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji. W czasie ich trwania odbył się konkurs o „Medal Mercurius Gedanensis”, w którym Akademia Marynarki otrzymała wyróżnienie za trenażer uzbrojenia morskiego w postaci Wielofunkcyjnej platformy treningowej 12,7 mm karabinu WKM oraz Przenośnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego GROM.Wyróżnienie dla Akademii Marynarki Wojennej w konkursie o Medal Mercurius Gedanensis wręczył przewodniczący komisji konkursowej prof. dr inż. Włodzimierza Przybylski.


Technicon Innowacje to impreza wystawiennicza zorientowana na poszukiwanie i rozpowszechnianie innowacji w wielu dziedzinach, między innymi: automatyce, elektroenergetyce, elektronice, informatyce i telekomunikacji, inżynierii morskiej, medycynie, przemyśle chemicznym, robotyce, czy transporcie. 

W dwudniowych targach swoją ofertę badawczą i usługową oraz wynalazki zaprezentowały wyższe uczelnie, w tym Akademia Marynarki Wojennej, jak i inne instytuty naukowo-badawcze, parki naukowo-technologiczne oraz firmy z całej Polski. Ponadto targom towarzyszył bogaty program seminariów, pokazów i warsztatów. W programie był również konkurs o nagrody: Grand Prix Innowacje 2012 oraz nagrody specjalne za najlepsze produkty prezentowane na targach.
2hhhh
Dzięki przychylności prezesa Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich – mgr inż. Jerzego Stawarza, w ramach targowego stoiska SIMP, zaprezentowano trenażer uzbrojenia morskiego, tj. Wielofunkcyjną platformę treningową 12,7 mm karabinu WKM oraz Przenośnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego GROM, jako rozwiązania gotowe do wdrożenia w Marynarce Wojennej RP. Powstały one dzięki Konsorcjum Naukowo-Przemysłowemu Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Zakładu Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX Sp. z o.o z Gdańska.

Trenażer cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno publiczności, jak i mediów. Jest to wysokiej jakości urządzenie treningowe, które odznacza się innowacyjnością i oryginalnością zastosowanych rozwiązań technicznych. Odzwierciedla bojowe właściwości rzeczywistego uzbrojenia morskiego dzięki zasymulowaniu ruchu okrętu na fali oraz jego wpływu na skuteczność naprowadzania i oddziaływania ogniowego, technicznego kierowania ogniem z wykorzystaniem symulatora celownika, oddziaływaniu ogniowemu na cel wraz ze zobrazowaniem jego skutków (cel rażony lub nie), pomiarem efektywności (liczba trafień), odgłosem wystrzałów. W trakcie treningu instruktor ma również podgląd na obraz widziany na wyświetlaczu operatora, a dane zbierane w trakcie treningu przez instruktora pozwalają na ocenę czynności operatora. Na ich podstawie instruktor dokonuje oceny stanu przygotowania operatora do obsługiwania uzbrojenia morskiego w warunkach zbliżonych do bojowych. Trenażer uzbrojenia morskiego umożliwia nabywanie przez marynarzy praktycznych umiejętności lub ćwiczenia tych umiejętności. Na nim może odbywać się nie tylko szkolenie, ale też doskonalenie operatora (celowniczego) obsługującego uzbrojenie morskie. Jego funkcje odnoszą się do systemu rzeczywistego oraz tworzą warunki do nabywania praktycznych umiejętności, niezbędnych do obsługi rzeczywistych zestawów bojowych, w zakresie przygotowania wstępnego, końcowego i oceny skuteczności. Ze względu na szerokie rozpowszechnienie w świecie tego typu uzbrojenia, wynikami projektu mogą być zainteresowane państwa (armie), w których wykorzystuje się tego typu uzbrojenie morskie. Pozytywne wyniki realizacji prezentowanych rozwiązań, zwłaszcza ich wdrożenie do Sił Zbrojnych RP przyczynić się może do rozwoju zarówno przedsiębiorstw wchodzących w skład konsorcjum, jak również wszystkich kooperantów i w konsekwencji całej branży uzbrojeniowej i przemysłu. 
3 1 hhh
Misją Targów było stworzenie profesjonalnej platformy kontaktowej dla nauki, biznesu i przemysłu. Udział w targach był szansą na wymianę doświadczeń i zacieśnienie współpracy pomiędzy przedsiębiorcami a przedstawicielami sfery naukowej. Twórczość innowacyjna niekiedy pozostaje w ukryciu. Firmy wdrażające przełomowe rozwiązania i wynalazcy pracujący nad wynalazkami nie potrafią pochwalić się swoimi osiągnięciami, dlatego można było zaprezentować i pochwalić się pomysłami przed szeroką publicznością targową oraz ogólnopolską za pośrednictwem mediów odwiedzających wystawę.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->