regaty rower wiolarskiStudenci Politechniki Gdańskiej zajęli II miejsce na International Waterbike Regatta w Duisburgu

Wrócili opaleni i zadowoleni. Studenci z koła naukowego KORAB wykręcili II miejsce na International Waterbike Regatta w Duisburgu. Od zwycięstwa dzieliły ich zaledwie dwa punkty. Puchar zdobyła załoga Imperatora z Hamburga.

- Choć zajęliśmy drugie miejsce, czujemy się zwycięzcami. Niemiecka załoga gratulowała nam wytrwałości i siły, bowiem skład naszej ekipy nie zmieniał się co konkurencję, jak to miało miejsce w przypadku kolarzy pływających na Imperatorze - opowiada Damian Gawron prezes KORABA.

W międzynarodowych regatach ścigają się różne łodzie napędzane siłą mięśni, zaprojektowane i skonstruowane przez studentów. Impreza odbywa się od 33 lat, każdego roku w innym mieście. Nasza drużyna uczestniczyła w regatach osiem razy. Warto podkreślić, iż politechniczne trzy załogi były jedynymi z Polski, które brały udział w International Waterbike Regatta. Rektor uplasował się na drugiej pozycji, natomiast Dżordż tuż za podium, na czwartym miejscu.

Załogę Rektora stanowili: Paweł Zalewski i Mateusz Cichocki, a ekipę Dżordża - Piotr Bazylewicz i Przemysław Bobrowski.

Zawody IWR obejmują 6 konkurencji. Jednostki startujące w regatach musiały wykazać się sprawnością w następujących dyscyplinach: sprint na 100 m, sprint na 250 m, slalom na 100 m, przód-stop-tył po 50 m, długi dystans 10 km, przyspieszenie na 10 m, oraz tzw. uciąg na palu w
czasie 30 s.

- Jesteśmy najlepsi w dyscyplinie przód-stop-tył - mówi Piotr Bazylewicz, który pływał na rowerze wodnym Dżordż. - Pierwsze miejsce w tej konkurencji zajęła łódka Rekor, drugie nasza.

Nasi wytrawni kolarze przygotowywali nogi do zawodów przez trzy miesiące. Trenowali na rowerkach, a miesiąc przed regatami co drugi dzień ćwiczyli na Motławie.

- Udział w zawodach to wspaniały czas, sprzyjający integracji i wymianie myśli technicznej - opowiada Damian Gawron. - Z naszego koła pojechało na zawody trzynaście osób, łącznie z kolarzami. Studenci z Hamburga także startowali na trzech łódkach, ale oni przyjechali
pięćdziesięcioosobową ekipą, wśród której byli nie tylko zawodowi sportowcy, ale i masażyści.

Sponsorem przedsięwzięć Koła Naukowego Studentów Techniki Okrętowej KORAB jest koncern ENERGA, norweskie towarzystwo klasyfikacyjne Det Norske Veritas oraz firma Model Art z Ostródy. Uczelnia wspierała studentów finansując koszty przejazdu i opłat wpisowych.

Odkąd studenci PG biorą udział w zawodach - na przestrzeni 7 ostatnich lat - trzy razy przywieźli puchar do Gdańska. Wygrali w Istambule w 2006 i dwa lata później w Zagrzebiu. W roku 2009 na regatach w Rostocku politechnicznej załodze zabrakło zaledwie jednego punktu do zwycięstwa. W 2010 odzyskali puchar w Szczecinie, by pechowo stracić go w ubiegłym roku w Hamburgu. Na International Waterbike Regatta 2012 najlepsza politechniczna łódka Rektor zajęła drugie miejsce.