phoca thumb s pg-logoPrzypadkowe odkrycie stało się początkiem przygody naukowej wielu uczonych na całym świecie. Dlaczego mysz MRL ma niezwykłe zdolności regeneracyjne? O fenomenie bezbliznowego gojenia i o tym, czy ssaki dysponują jakimś ukrytym potencjałem regeneracyjnym, mówił będzie dr hab. inż. Paweł Sachadyn z Katedry Mikrobiologii PG. 
Wykład przedstawia niezwykły model regeneracji ssaków, mysz MRL. 


Trochę historii...
Kilkanaście lat temu w Filadelfii, prof. Ellen Heber-Katz dokonała przypadkowo intrygującego odkrycia. Zauważyła, że u myszy należących do chowu wsobnego MRL – otwory w małżowinie usznej myszy znikają bez śladu po kilku tygodniach. Praktyka wycinania otworów o średnicy 2 mm stosowana jest do oznaczenia zwierząt w laboratorium. Okazało się, że zdolności regeneracyjne myszy MRL nie są ograniczone do uszu. Również uszkodzenia serca myszy MRL goją się bez blizny.
Fenomem myszy MRL pokazuje, że znane nam ograniczenia możliwości regeneracyjnych ssaków, nie muszą być niezmiennym prawem natury. Poznanie zaś mechanizmu regeneracji myszy MRL może dostarczyć wskazówek przydatnych do rozwoju terapii regeneracyjnej człowieka.
 
„Chciałbym pokazać możliwości regeneracyjne zwierząt, a przede wszystkim ssaków. Przedstawię wyniki różnych badań, wielu naukowców, w tym prof. Heber-Katz. Wspomnę też o moich zainteresowaniach naukowych.”- mówi dr. hab. inż. Pawłem Sachadyn.
 
Wykład otwarty pt. „Regenerująca się mysz” odbędzie się we wtorek, 27 marca, o godz. 18:00, w sali 300, w Gmachu Głównym PG.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->