phoca thumb s pg-logo9 wrześnie o godzinie 12 w sali E41 na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej odbędzie się prezentacja dwóch mobilnych robotów do zadań specjalnych – Militum i Cube Solver. Autorami obu urządzeń jest grupa zapaleńców For Future, która zawiązała się na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki. Militum, to mobilny robot do zadań specjalnych, który zastąpić może najlepszego sapera oraz Cube Solver w okamgnieniu układający kostkę Rubika.


Dla Cube Solvera dzisiejsze spotkanie będzie debiutem. Na oczach zebranych widzów okaże się, ile czasu robot potrzebuje na ułożenie kostki Rubika. Jego starszy brat, Militum, podczas marcowych zawodów w Wiedniu ułożył kostkę w 6 sekund! Warto zaznaczyć, iż właśnie robot Militum zdobył specjalną nagrodę za innowacyjność na konkursie Robots Intellect 2011, który odbył się w maju w Kownie.

– Cube Solver jest robotem w stylu Steam Punk, czyli swoim wyglądem nawiązuje do techniki pary wodnej. Jest bardzo efektowny, wykonany z mosiądzu i drewna – opowiada Artur Wójcik z grupy For Future, student trzeciego roku WEIA.

Młodzi inżynierowie opowiedzą ponadto o dwóch nowych robotach, które właśnie tworzą - Aquariusem oraz Galahad. Pierwszy z projektów, to robot podwodny, kształtem przypominający trzydziestocentymetrową rybę, mogący wykonywać zadania sondy podwodnej. Drugi, to manipulator walczący mieczem. Wszystkie roboty pracują na zaawansowanych technologicznie telefonach komórkowych, które studenci otrzymali dzięki współpracy z firmami HTC oraz Cisco.

Pod koniec września tego roku grupa For Future planuje jechać na konkurs do Stanów Zjednoczonych. Chcą tam zaprezentować właśnie robota walczącego mieczem. Przez cały czas zbierane są  pieniądze na wyjazd, gdyż młodzi konstruktorzy potrzebują 40 tys. zł.

Wspólna praca sprawia im frajdę, ale o budowaniu i programowaniu robotów myślą bardzo poważnie. – Marzy nam się, by współpraca z firmami HTC i Cisco przyniosła wymierne efekty – dodaje Artur.