phoca_thumb_s_pg-logoŚwiąteczne stroiki, haftowane, wyklejane bądź malowane obrazy, niepowtarzalne kartki i figurki oraz wiele innych przedmiotów, ręcznie wykonanych przez niepełnosprawnych artystów będzie można kupić na politechnicznym kiermaszu. Przedświąteczny targ czynny będzie od 13 do 17 grudnia w holu przed biblioteką w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej, w godz. 10:00–16:00. Uwaga! Dzisiaj o godz. 12:30 w sali 300 w Gmachu Głównym PG odbędzie się podsumowanie warsztatów studenckich „Miasta bez barier”.

Program ten realizowany jest na Wydziale Architektury od sześciu lat. Podczas zajęć terenowych studenci poznają przestrzeń pomorskich miast z pozycji osób niepełnosprawnych. W tym celu siadają na wózki inwalidzkie i zakładają specjalne gogle. Tegoroczne zajęcia odbyły się w połowie listopada w Kościerzynie i Sopocie.
Studenci naszego wydziału chcą podzielić się z Państwem swoimi wrażeniami i opiniami o dostępności przestrzeni publicznej, która jest ważnym elementem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego opartego na równości praw w dostępie do dóbr współczesnego świata – podkreśla dr hab. inż. arch. Antoni Taraszkiewicz, dziekan Wydziału Architektury PG.

Jak co roku podsumowaniu warsztatów towarzyszy kiermasz przedświąteczny. Na kiermasz zapraszamy szczególnie tych, którzy poszukują oryginalnych podarunków dla swoich najbliższych. Uroczyste otwarcie kiermaszu zaplanowano na poniedziałek, 13 grudnia, godz. 12:00, w holu przed Biblioteką Główną PG.

Podczas kiermaszu będzie można kupić upominki, które mogą stać się prezentami świątecznymi o podwójnym znaczeniu. Z jednej strony możemy sprawić przyjemność najbliższym, a z drugiej docenić pracę osób niepełnosprawnych i dać im radość z tworzenia nowych dzieł – podkreśla prof. Henryk Krawczyk, rektor PG.

Prace na kiermasz przywieźli niepełnosprawni twórcy z placówek prowadzących warsztaty terapii zajęciowej z województwa pomorskiego. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie ich działalności.

Zapraszam wszystkich, razem z całymi rodzinami do udziału w tym przedsięwzięciu, gdyż w ten sposób możemy przełamać negatywne stereotypy postrzegania osób niepełnosprawnych i uwrażliwić się na ich potrzeby – dodaje rektor.

Kiermasz już po raz szósty organizuje Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej.