amw_logoW poniedziałek, 5 lipca, rozpoczyna się kwalifikacja na studia wojskowe do Akademii Marynarki Wojennej. Do 31 marca chętni musieli złożyć wnioski o przyjęcie na studia wojskowe. Ostatecznie jest ich 13 na jedno miejsce. To jeden z najwyższych w kraju wskaźników popularności wyższych uczelni.
W dniach 5 – 7 lipca wszyscy kandydaci, którzy złożyli dokumenty do AMW i dostali pozytywne orzeczenie Wojskowej Komisji Morsko-Lekarskiej będą walczyć o przyjęcie na studia. W sumie zgłosiło się 527 kandydatów. Przy 40 miejscach, jakie uczelnia posiada na kierunkach wojskowych, wynosi to ponad 13 kandydatów na jedno miejsce.
Uczelnia oferuje 40 miejsc dla tych, którzy osiągną najwyższą punktację. Każdy kandydat i kandydatka będą mogli zdobyć 470 punktów, w tym 330 ze świadectwa maturalnego (200 – matematyka, 100 – język angielski lub 130 punktów za poziom dwujęzyczny). Pozostałe 140 punktów jest do zdobycia na teście sprawnościowym (100 punktów) oraz podczas rozmowy kwalifikacyjnej (40 punktów). W czasie rozmowy można uzyskać punkty za wszelkiego typu dyplomy, certyfikaty czy świadectwa potwierdzające posiadanie kwalifikacji i umiejętności przydatnych podczas studiów i zawodowej służby wojskowej. Dziedziny mogą być rozmaite: olimpiady przedmiotowe szczebla centralnego lub wojewódzkiego, ponadprzeciętna znajomość języków obcych, sport, ratownictwo, płetwonurkowanie, itd. 
Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na obecny rok akademicki 2009/2010 cywilne uczelnie techniczne zanotowały wskaźnik popularności na poziomie 3,5 kandydata na jedno miejsce. Zatem Akademia Marynarki Wojennej przekroczyła go prawie czterokrotnie. Ponadto wynik 13,2 plasuje Akademię Marynarki Wojennej w ścisłej czołówce najbardziej popularnych uczelni w kraju (w przeliczeniu kandydat na jedno miejsce). Najwyższy wskaźnik podany przez Ministerstwo wynosił 8,0.
Akademia Marynarki Wojennej to uczelnia morska, która jako jedyna w kraju kształci przyszłych oficerów Marynarki Wojennej – nawigatorów, mechaników, dowódców, specjalistów praktycznie wszystkich sfer sztuki wojenno-morskiej.
Studia wojskowe w Akademii Marynarki Wojennej odbywają się na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego na kierunku nawigacja oraz na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym na kierunku mechanika i budowa maszyn. Studia w AMW są także interesujące finansowo, gdyż student wojskowy I roku otrzymuje uposażenie w wysokości 1000 zł, które w kolejnych latach systematycznie wzrasta.
Uczelnia prowadzi również studia cywilne, na które aktualnie trwa rekrutacja. Studenci cywilni mają do wyboru: nawigację, informatykę, oceanotechnikę, mechanikę i budowę maszyn, automatykę i robotykę, mechatronikę, bezpieczeństwo narodowe, stosunki międzynarodowe, pedagogikę, historię oraz nowootwarty kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne. W Akademii Marynarki Wojennej można również poszerzać swoją wiedzę na dwunastu kierunkach studiów podyplomowych: zarządzaniu kryzysowym, zarządzaniu logistyką, zastosowaniu systemów nawigacyjnych w gospodarce i administracji publicznej, hydrografii, inżynierii systemów – komputerowym wspomaganiu bezpieczeństwa, bezpieczeństwu morskich granic państwa, marketingu politycznym, edukacji dla bezpieczeństwa, przygotowaniu pedagogicznym, ochronie danych osobowych i informacji niejawnych w stosunkach międzynarodowych, zamówieniach publicznych oraz użyciu siły na morzu w prawie międzynarodowym.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->