ug-logo1Studenci uniwersytetu w Harbinie, chińskiego partnera Uniwersytetu Gdańskiego, od listopada mogą zgłębiać tajniki języka polskiego na otwartej właśnie polonistyce - donosi trójmiejska "Gazeta Wyborcza"
Chińscy studenci przez pierwszy rok nauki będą studiować język polski na chińskiej uczelni, na drugi i trzeci rok przyjadą kontynuować naukę na Uniwersytecie Gdańskim, na czwartym wrócą do siebie do Harbin, żeby napisać pracę licencjacką.

- Dlaczego akurat Chiny? - mówi Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy UG. - Bo nasze gdańsko-chińskie kontakty mają już kilkuletnią historię. Zaczęliśmy od współpracy z Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych, żeby zobaczyć jak tam zorganizowano studia polonistyczne. Potem zrodził się pomysł stworzenia tego kierunku w Harbinie. Poza tym Chińczycy bardzo interesują się Polską, naszą literaturą, kulturą, biznesem. Studenci z Chin przyjeżdżają do Gdańska studiować filologię angielską, bardzo wielu uczy się na Politechnice Gdańskiej. Nie jesteśmy dla siebie egzotyczni.
Do tej pory w Chinach studiować język polski można było tylko na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych, na uruchomienie drugiej polonistyki trzeba było czekać aż 55 lat.

Umowę o otwarciu polonistyki w Harbinie UG zawarł z władzami chińskiego uniwersytetu w maju br. Tylko kilka miesięcy zajęło przygotowanie kadry i logistyczna organizacja studiów. W październiku br do Chin pojechała grupa lektorów z naszej uczelni, żeby jako native speakerzy prowadzić zajęcia ze studentami. Za rok do Gdańska przyjedzie pierwsza grupa dwudziestu studentów chińskich.

Otwarcie Wydziału Języków Słowiańskich na Uniwersytecie w Harbinie zorganizowano z dużą pompą, uroczystość komentowało dziewięć stacji telewizyjnych, a na koncert chopinowski ściągnięto do miasta wybitnych chińskich pianistów.

Polonistyka to początek, władze chińskiej uczelni chcą wysyłać swoich studentów na studia doktoranckie na Uniwersytecie Gdańskim z fizyki, biologii, chemii, biotechnologii oraz oceanografii.

- Nasi studenci są też zainteresowani studiami na innych kierunkach w Gdańsku, przede wszystkim ekonomicznych - zapewnia Zhang Shaojie, przewodniczący senatu uniwersytetu w Harbin.

- Ciekawostką jest, że miasto Harbin zostało założone w 1898 roku, w czasie budowy Kolei Wschodniochińskiej, przez Polaka, inż. Adama Szydłowskiego - dodaje Beata Czechowska-Derkacz. - A jednym z polskich śladów w Harbinie jest działający do dziś most kolejowy przez rzekę Sungari, zaprojektowany przez inż. Stanisława Kierbedzia, bratanka twórcy mostu w Warszawie.

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->