Site logo

Kierunki mechaniczne w Trójmieście

Studia z mechaniki - co warto wiedzieć

Gdzie studiować mechanikę w Trójmieście?

Wszystkie studia z mechaniki w Trójmieście i na Pomorzu

List view

Opinie o studiach mechanicznych

Poradniki dla przyszłych studentów kierunków mechanika i budowa maszyn oraz pojazdów (mobilność), inżynieria mechaniczna i ogólna, technologie inżynierskie w Trójmieście i na Pomorzu. Kierunki okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Waves of water of the river and the sea meet each other during h
Częstochowa
Krzysztof Pełka

Co to jest turbulencja?

Czy turbulencja to zjawisko występujące tylko w samolotach? Jaki jest mechanizm jej powstawania? Czy można jej uniknąć? Czy ma jakieś pozytywne skutki? Co ma wspólnego

Czytaj więcej »

Zobacz inne kierunki techniczne w Trójmieście

Szukasz innych studiów kształcących na kierunkach politechnicznych? Sprawdź wszystkie techniczne kierunki studiowania.

Kierunek mechanika - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania budownictwa. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować mechanikę w Trójmieście i na Pomorzu?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunków mechanika i budowa maszyn oraz pojazdów (mobilność), inżynieria mechaniczna i ogólna, technologie inżynierskie na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia mechaniczne w pigułce

Co warto wiedzieć o mechanice i budowie maszyn? Jeśli wahasz się, czy studiowanie kierunku mechanicznego, wybierając jedną z wielu specjalności (np. profil informatyczny, mechaniczny, logistyczny oraz związany z zarządzaniem) ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Dodatkowo możesz wybrać takie kierunki jak technika rolnicza i leśna, inżynieria ogólna i inżynieria mechaniczna. Zanim przystąpisz do rekrutacji na kierunki mechaniczne, dowiedz się o nich jak najwięcej. Sprawdź, co to jest mechanika i budowa maszyn, jakie daje możliwości studiowania i rozwijania swoich pasji oraz jakie daje możliwości pracy dla absolwentów. Kierunki mechaniczne są dostępne na studiach I stopnia i są to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku oraz jako studia uzupełniające – magisterskie trwające 1,5 roku. Wiedzę zdobytą podczas studiów tradycyjnych można poszerzać i pogłębiać na studiach podyplomowych. Jest to dobre rozwiązanie dla osób chcących zdobyć dodatkowe kwalifikacje często wymagane w procesach rekrutacyjnych, jak i podczas wykonywania zawodu. Początek studiów bywa zderzeniem z oczekiwaniami nauczycieli ze szkoły średniej w stosunku do zupełnie innych oczekiwań na studiach. Wiedza matematyczna i umiejętności analityczne są bardzo istotne. Na początku studenci poza przedmiotami akademickimi muszą pogłębiać wiedzę z zakresu matematyki, fizyki i mechaniki oraz projektowania. Studia pozwalają na realizację swoich pasji i zainteresowań, jednak ze względu na profil są bardzo wymagające. Na pewno interesuje Cię, jakie specjalności masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na profil kształcenia: ogólny mechaniczny (MiBM), mechaniki pojazdów, informatyczny, logistyczno-transportowy oraz zarządzanie produkcją.

Mechanika i budowa maszyn: Mechanika i budowa maszyn to studia typowo techniczne. Ich przedmiotem jest projektowanie, budowanie i eksploatacja maszyn. Ważnym aspektem studiów jest ciągle zmieniająca się rzeczywistość wykładanych przedmiotów. Rozwój technologii i nauk inżynierskich powoduje, że przekazywana wiedza musi być właściwie co roku aktualizowana. Wiedza wytworzona na ich podstawie, nie jest dana raz na zawsze. Maszyny w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, stały się niebywale skomplikowane i złożone. Studia mechaniczne powinny zostać poprzedzone dobrym przygotowaniem, wypływającym ze szkoły średniej. Kandydat na studia powinien bardzo dobrze znać matematykę, fizykę i chemię. Oczywiście musi być oswojony z podstawiani informatyki, ponieważ wiele jego przyszłych zadań opartych będzie na pracy z obrabiarkami sterowanymi numerycznie.

Mechanika pojazdów: To studia mechaniczne związane z konstruowaniem, produkcją i eksploatacją różnego typu pojazdów. Możesz znaleźć tutaj takie obszary wiedzy, jak: samochodowe silniki spalinowe, budowa samochodów i ciągników, pojazdy elektryczne i hybrydowe, paliwa konwencjonalne i alternatywne w motoryzacji, eksploatacja pojazdów samochodowych, technologia napraw pojazdów samochodowych, podstawy badań pojazdów samochodowych, motoryzacyjne zagrożenie środowiska, podstawy diagnostyki pojazdów samochodowych.

IT w mechanice: To studia mechaniczne związane zastosowaniem rozwiązań informatycznych w projektowaniu procesów obróbki i produkcji, projektowaniem rozwiązań mechanicznych oraz tworzeniem oprogramowania do automatyzacji i zarządzania urządzeniami mechanicznymi i pojazdami. Możesz znaleźć tutaj takie obszary wiedzy, jak: podstawy programowania CNC, obróbka skrawaniem, budowa obrabiarek i maszyn CNC, obróbka plastyczna, podstawy projektowania obróbki plastycznej, metrologia produkcyjna, podstawy CAD/CAM, narzędzia skrawające, technologie zaawansowane, maszyny technologiczne do obróbki plastycznej, wspomaganie komputerowe projektowania procesów obróbki plastycznej.

Logistyka i transport w mechanice: To studia mechaniczne związane zastosowaniem rozwiązań logistycznych w projektowaniu procesów obróbki i produkcji, projektowaniem rozwiązań mechanicznych oraz logistyki w eksploatacji urządzeń mechanicznych i pojazdów. Możesz znaleźć tutaj takie obszary wiedzy, jak: diagnostyka maszyn, logistyka produkcji, zużycie w eksploatacji maszyn, inżynieria powierzchni, podstawy logistyki, inżynieria systemów, regeneracja i technologia napraw, projektowanie nowoczesnych powłok w systemach eksploatacji, techniki laserowe w eksploatacji maszyn, logistyka międzynarodowa.

Zarządzanie i jakość w mechanice: To studia mechaniczne związane zastosowaniem technik zarządzania w projektowaniu procesów obróbki i produkcji, projektowaniu rozwiązań mechanicznych oraz zarządzania produkcją jej odpowiedniej jakości w wytwarzaniu urządzeń mechanicznych i pojazdów. Możesz znaleźć tutaj takie obszary wiedzy, jak:
wzajemnie powiązane mechanizmy i procesy oraz metody i narzędzia związane z kontrolą, sterowaniem, zarządzaniem i zapewnieniem jakości zmierzające do doskonalenia i zwiększenia konkurencyjności wytwarzanych wyrobów, rozpoznawanie stosownych mechanizmów określających jakość, umiejętność rejestrowania wyników i sprawdzania ich norm jakościowych.

Technika rolnicza i leśna: Kierunek technika rolnicza i leśna zajmuje się tematyką gospodarki żywnościowej i leśnej. W czasie studiów zdobywa się wiedzę zarówno mechaniczną, rolniczą jak i ekonomiczną. Studia skierowane są do kandydatów, którzy interesują się rolnictwem i leśnictwem i z tymi zagadnieniami chcieliby związać swoją przyszłość.

Inżynieria ogólna: Studia na kierunku inżynieria ogólna są bardzo wyjątkowe. To studia interdyscyplinarne obejmujące kilka dziedzin nauki i łączące zajęcia na wielu wydziałach. Współczesny rynek pracy potrzebuje absolwentów, którzy poza wiedzą teoretyczną z danej dziedziny potrzebują umiejętności praktycznych z różnych kierunków studiów. Dzięki tym studiom wejście na rynek pracy jest dużo łatwiejsze. Kierunek poza przedmiotami ogólnoakademickimi pozwala zdobyć wiedzę z zakresu wiedzy elektronicznej, mechanicznej, energetycznej czy logistycznej.

Inżynieria mechaniczna: Studia na kierunki inżynieria mechaniczna pozwalają na zdobycie umiejętności z rozwiązywania problemów za pomocą technologii. Mechanika jest jedną z najbardziej tradycyjnych dziedzin inżynierii. W trakcie studiów zdobywa się wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania, konstruowania i eksploatacji maszyn różnego rodzaju i przeznaczenia. Absolwent poza zdobyciem podstawowych umiejętności z przedmiotów ogólnych, takich jak matematyka, chemia, fizyka zdobywa wiedzę z zakresu: podstawowych zagadnień z przedmiotów technicznych, budowy, wytwarzania i eksploatacji maszyn, projektowania, procesu produkcji, podstawowych zagadnień dotyczących zarządzania, w tym zarządzania jakością i bezpieczeństwem.

Włókiennictwo: Absolwent kierunku włókiennictwo posiada wiedzę z zakresu: fizyki, chemii i informatyki, nauk o włóknie, obróbki włókna, technologii wytwarzania i konfekcjonowania tekstyliów oraz metrologii włókienniczej. W programie studiówna kierunku włókiennictwo wśród przedmiotów nauczania są: systemy mikroprocesorowe we włókiennictwie, modelowanie tekstyliów, projektowanie tekstyliów, projektowanie odzieży, konserwacja produktów włókienniczych, włókna specjalne, mechanika maszyn włókienniczych, zarządzanie produkcją, usługami i personelem. Dlaczego warto wybrać te studia? Dają  kwalifikacje do pracy w przemyśle lekkim. Przedmioty nauczania realizowane na włókiennictwie: matematyka, fizyka, chemia, informatyka, nauka o włóknie, struktura tkanin i techniki wytwarzania tekstyliów, konfekcjonowanie tekstyliów, chemiczna obróbka włókna, technologia włókien chemicznych, metrologia włókiennicza, mechanika techniczna, elektrotechnika i elektronika, automatyka, maszynoznawstwo i grafika inżynierska, zarządzanie.

Studia w Trójmieście i na Pomorzu

Trójmiasto to jeden z głównych ośrodków akademickich w Polsce, na jego ofertę składają się uczelnie państwowe oraz prywatne z Gdańska, Gdyni i Sopotu. To miejsce, w którym doskonale odnajdą się młodzi ludzie. W trójmiejskich uczelniach każdego roku studiuje około 80 tysięcy studentów, z czego blisko 20 tysięcy opuszcza mury uczelni jako absolwenci. W ofercie znajduje się tu ponad 230 kierunków studiów. Do wyboru jest bardzo atrakcyjna propozycja studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich oraz podyplomowych. Do dyspozycji studentów przekazano nowoczesne laboratoria oraz sale dydaktyczne, dzięki czemu edukacja przebiega w komfortowych warunkach i jest dostosowana do najwyższych światowych standardów. Wrażenie robi campus uniwersytecki, który położony jest w Gdańsku Oliwie, nieopodal pięknego parku. Trójmiasto to trzy miejscowości, które tworzą jeden zgrany ekosystem gospodarczy. Funkcjonuje tu 270 tysięcy firm, które oferują zatrudnienie absolwentom szkół wyższych. Nowoczesna infrastruktura uczelni oraz wiele możliwości spędzania wolnego czasu to dodatkowe atuty Trójmiasta. Nie bez znaczenia jest również położenie ośrodka nad brzegiem Morza Bałtyckiego, które jest piękne o każdej porze roku. To doskonałe miejsce na złapanie oddechu pomiędzy zajęciami lub nauki na plaży. Po zdanej sesji nic nie smakuje tak dobrze, jak wieczór spędzony na plaży w gronie znajomych. Jeżeli nie jesteście miłośnikami morza, to urzekną Was piękne zabytki Gdańska i Sopotu oraz modernistyczny styl Gdyni, która jest jednym z najmłodszych miast tej wielkości w Europie. Fani aktywnego wypoczynku mogą skorzystać ze ścieżek rowerowych, które liczą ponad 850 kilometrów. W województwie pomorskim możecie studiować nie tylko w Trójmieście. Zamiejscowe oddziały oraz prywatne uczelnie znajdują się w takich miejscowościach jak Słupsk, Wejherowo, Starogard Gdański, Kwidzyn oraz Chojnice. Dzięki temu szanse na zdobycie wyższego wykształcenia mają także mieszkańcy mniejszych miejscowości lub osoby, którym wygodniej jest tam studiować.

Technologiczne studia podyplomowe w Trójmieście

Gdzie w Trójmieście zdobywać wiedzę techniczną na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach - stacjonarnych i on-line?

Praca po studiach mechanicznych

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku mechanika i budowa maszyn oraz pojazdów (mobilność), inżynieria mechaniczna i ogólna, technologie inżynierskie na uczelniach w Trójmieście i na Pomorzu?

Praca po studiach mechanicznych

Rynek pracy jest dość trudny dla absolwentów mechaniki i budowy maszyn, techniki rolniczej i leśnej oraz inżynierii mechanicznej i ogólnej. Nie można powiedzieć, że znajdują oni zatrudnienie bez wyjątków. Dobra praca jest nagrodą dla najlepszych studentów, którzy w trakcie praktyk i staży dali się poznać, jako pasjonaci swojej dziedziny. Bardzo wiele zależy też od specjalizacji, dlatego należy dokonać odpowiedzialnego i przemyślanego wyboru.

Inżynier mechanik: Podstawowa ścieżka kariery po kierunku mechanika i budowa maszyn związana jest z pracą w przemyśle i dla przemysłu. To po pierwsze praca nad nowymi produktami i tworzenie nowych modeli dotychczasowych rozwiązań: projektowanie maszyn i pojazdów w biurach projektowych i w laboratoriach rozwojowych. Po drugie praca inżyniera mechanika jest związana z produkcją maszyn: pracą w przemyśle ciężkim, gdzie produkowane są obrabiarki, elementy linii produkcyjnych oraz pojazdy osobowe i użytkowe. Po trzecie praca przy obsłudze już pracujących maszyn i środków transportu oraz ich serwisowaniu i naprawie. To przede wszystkim praca w różnych gałęziach przemysłu i gospodarki: branży automotive, kolejnictwie, włókiennictwie i przemyśle lekkim, mechanice precyzyjnej.

Inżynier techniki rolniczej i leśnej: W jakiej pracy odnajdzie się absolwent kierunku technika rolnicza i leśna? Absolwenci kierunku technika rolnicza i leśna znajdą pracę m.in. w:
zakładach produkcyjnych, związanych z przemysłem leśnym, gospodarstwach rolnych, zakładach produkcyjnych maszyn rolniczych i leśnych oraz przetwórstwa płodów rolnych, na stacjach obsługi i w warsztatach naprawczych maszyn rolniczych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, jednostkach samorządu terytorialnego, sektorze energetycznym, jako eksperci planowania infrastruktury energetycznej obszarów wiejskich, nadleśnictwach i administracji leśnej, szkolnictwie zawodowym, średnim i wyższym, mogą prowadzić własne działalności związane z szeroko rozumianym „agrobiznesem”.

Badacz mechaniki: Jako absolwent studiów mechanicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni lub w instytucji badawczej związanej z mechaniką. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich uzupełniających), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z naukami mechanicznymi.

Praca w instytucjach: Absolwent studiów mechanicznych zdobywając dodatkowe umiejętności, może zostać biegłym sądowym lub rzeczoznawcą, co poszerza jego możliwości rozwoje i pozwala nabyć dodatkowe doświadczenie i umiejętności. Może także pracować w instytucjach państwowych odpowiedzialnych za kontrolę prawidłowego działania maszyn i urządzeń, takich jak Urząd Dozoru Technicznego (UDT) lub Inspekcji Transportu Drogowego (ITD).

Praca po studiach w Trójmieście i na Pomorzu

Rynek pracy w Trójmieście jest bardzo atrakcyjny dla studentów praktycznie wszystkich kierunków. Na terenie Trójmiasta zarejestrowanych jest 270 tysięcy firm, a kolejne tysiące rozsiane są po całym województwie pomorskim. Od lat region może poszczycić się jedną z najmniejszych stóp bezrobocia w Polsce, co jest dodatkowym argumentem by rozpocząć studia w Gdańsku, Gdyni, Sopocie lub okolicy. Obecnie bezrobocie w województwie pomorskim wynosi 6,2% i jest ono nieznacznie wyższe od średniej krajowej. Warto jednak zwrócić uwagę na największe ośrodki na Pomorzu. W Sopocie bezrobocie wynosi tylko 2,4%, w Gdyni 3,5%, a w Gdańsku 3,7%. To bardzo dobre wyniki, które potwierdzają, że absolwentom bardzo łatwo wejść na rynek pracy w Trójmieście, a wielu studentów łączy na co dzień obowiązki studenta z pracą. W Trójmieście i w okolicach znajduje się wiele dużych zakładów pracy, które są świetnym miejscem na rozpoczęcie swojej kariery zawodowej po studiach. Region Pomorza to bardzo prężnie rozwijający się ośrodek IT, a także centrum usług. Bardzo dobrze rozwinięta jest turystyka. Swoje siedziby mają tu między innymi potentat paliwowy Grupa Lotos SA GK, czy też energetyczny Energa SA GK. W Gdańsku siedzibę ma grupa odzieżowa o bardzo dużej renomie, czyli LPP SA. Ponadto w Trójmieście znajdują się: Grupa Ergo Hestia, Glencore Polska Sp. z o. o., Morpol SA, Jysk Sp. z o. o., czy Multimedia Polska. W regionie tym bardzo rozwinięty jest również przemysł stoczniowy i portowy, a wśród kluczowych pracodawców znajdują się Remontowa Holding SA, Stocznia Remontowa Nauta SA, DCT Gdańsk, czy też Porty w Gdyni i w Gdańsku. W innych miejscowościach w województwie pomorskim również znajdują się duże firmy, w których warto szukać pracy. Są to między innymi Flextronics International Poland Sp. z o. o. ze Słupska, International Paper Kwidzyn, Polpharma SA w Starogardzie Gdańskim, Iglotex SA w Skórczu, Drutex SA w Bytowie, czy też Dovista Polska w Swarożynie. Nowoczesne i duże zakłady dają możliwość szybkiego wejścia na rynek pracy oraz rozwoju kariery zawodowej.

Architekt – artysta i inżynier w jednym

Architekt musi być prorokiem… prorokiem w prawdziwym znaczeniu tego słowa… jeżeli nie widzi co najmniej 10 lat do przodu nie nazywaj go architektem.” Jeśli te słowa znanego architekta Franka Lloyda Wrighta rozbudziły Twoją wyobraźnię i ambicję, zobacz, jak zostać architektem i co czeka Cię w tym zawodzie. To prawda, w zawodzie architekta bardzo ważna jest wyobraźnia, zdolność spojrzenia w przyszłość

Czytaj więcej »

Zawód: Elektronik

W swojej pracy zawodowej chciałbyś zajmować się projektowaniem inteligentnych domów? Ciągła praca z urządzeniami i systemami elektronicznymi to dla Ciebie ciekawe wyzwanie? Doskonale, będziesz świetnie radził sobie na stanowisku elektronika, o którym chcemy Ci dzisiaj opowiedzieć. Kim jest elektronik? Elektronik to specjalista, który odpowiada za proces montażu, instalacji, konserwacji oraz naprawy sprzętu komputerowego oraz urządzeń i systemów elektronicznych. Trudno w

Czytaj więcej »

Zawód: Górnik

Zawód górnika jest specyficzną profesją. By go wykonywać należy posiadać ściśle określone predyspozycje, a także przestrzegać zasad obowiązujących w kopalni. Osoby zainteresowane pracą w tym zawodzie powinny koniecznie zapoznać się z warunkami, jakie należy spełnić, by zostać górnikiem. Kim jest górnik? Górnik to osoba pracująca w kopalni odkrywkowej lub podziemnej przy wydobyciu surowców energetycznych, metalicznych, skalnych, np. węgla, soli, siarki,

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję