Mediteranistyka jest wiedzą o śródziemnomorskich kulturach, religiach, krajach i narodach, dziejach i współczesności oraz znaczeniu, osiągnięciach i problemach regionu. Dlaczego warto wybrać te studia? Przede wszystkim dlatego, że jest to najlepszy sposób na poszerzenie wiedzy z zakresu: historii, polityki, gospodarki, a także innych zagadnień, które miały bądź mają wpływ na funkcjonowanie krajów śródziemnomorskich. To także okazja do nauki kilku języków obcych. Aby dowiedzieć się czegoś więcej o studiach z zakresu mediteranistyki, zapraszamy do dalszej lektury!

W trakcie studiów:

W programie studiów znajdują się następujące przedmioty: geografia, historia i historia sztuki Śródziemnomorza, historia filozofii z elementami filozofii żydowskiej i arabskiej, zarys kulturoznawstwa, religiologia, chrystologia, logika praktyczna, historia i kultura starożytnego Bliskiego Wschodu oraz starożytnej Grecji i Rzymu, prawo moralne w kulturach i religiach Śródziemnomorza, etnologia i religie Bliskiego Wschodu, historia i natura judaizmu, islam w krajach Śródziemnomorza, współczesne spotkania międzyreligijne, teologiczne podstawy dialogu międzyreligijnego, współczesne ruchy muzułmańskie, ekumenizm w krajach Śródziemnomorza, teologia pokoju, psychologia dialogu i mediacji, problemy polityczne w krajach Śródziemnomorza, współpraca gospodarcza Polski z krajami Śródziemnomorza, Polacy i polonica w krajach Śródziemnomorza, podstawy organizacji turystyki pielgrzymkowej.

Po studiach:

Absolwenci mediteranistyki mogą znaleźć zatrudnienie w instytucjach prowadzących kontakty międzynarodowe, międzykulturowe i międzyreligijne, takich jak muzea, centra kultury, biura podróży i biura pielgrzymkowe, biura handlowe i firmy współpracujące z krajami Śródziemnomorza, organizacje europejskie i międzynarodowe.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->