Jaki jest Iran dziś i jaki był kiedyś? Okazję, aby się przekonać dają studia orientalistyczne na kierunku Iranistyka. Prowadzi je kilka dużych ośrodków uniwersyteckich w Polsce. By zostać studentem Iranistyki należy zdobyć odpowiednią liczbę punktów w konkursie świadectw maturalnych. Wysoko oceniane są zwłaszcza przedmioty humanistyczne, dlatego warto na nie postawić. Całe studia opierają się właściwie na mieszaninie dyscyplin naukowych z dwóch dziedzin: humanistyki i nauk społecznych. Przewijają się one przez wszystkie lata studiów zarówno na pierwszym, jak i na drugim etapie edukacji. Osoby z tytułem licencjata mają możliwość dalszego kształcenia się przez kolejne dwa lata, po których zdobywają tytuł magistra. Studia przygotowują ekspertów znających doskonale problematykę krajów orientalnych, zwłaszcza Iranu, Afganistanu i Tadżykistanu, należących do tego samego kręgu kulturowego. Mieszkańcy tych państw posługują się różnymi odmianami języka irańskiego, z których najbardziej rozpowszechnioną jest język perski, używany przez ponad 75 milionów obywateli naszej planety.
W czasie studiów:
Czeka na was fascynująca przygoda. Będziecie mogli przenieść się dwa i pół tysiąca lat w przeszłość, gdy kształtowały się języki irańskie. Poznacie losy Iranu, Afganistanu i Tadżykistanu, państw, których mieszkańcy posługują się językami irańskimi. Prześledzicie kolejne etapy rozwoju języka perskiego i nauczycie się nim posługiwać w stopniu zaawansowanym, umożliwiającym swobodną komunikację. Zmierzycie się z trudną sztuką przekładu tekstu z perskiego na język polski i angielski. Ta umiejętność może okazać się niezwykle przydatna w karierze zawodowej. Oprócz wiadomości na temat historii regionu i historii języka perskiego, studia na Iranistyce ułatwiają zdobycie wiedzy z zakresu ekonomii, filozofii, religii, nauk politycznych i społecznych środkowego obszaru Azji. Irańska rzeczywistość kiedyś i współcześnie stanie się najważniejszym tematem wykładów i ćwiczeń na Iranistyce. Po dokładnym przeanalizowaniu wszelkich problemów (ekonomicznych, demograficznych, politycznych) staniecie się znawcami Iranu. Z waszych usług korzystać będzie mogło wiele instytucji w kraju i poza jego granicami.
 
Po studiach:
Osoby z dyplomem Iranistyki mogą liczyć na zatrudnienie w administracji publicznej, w charakterze urzędników zajmujących się wymianą zagraniczną z państwami irańskimi. Sporo pracy czeka też absolwentów Iranistyki prowadzących własną działalność gospodarczą. Z ich usług korzystać będą politycy, przedstawiciele służb mundurowych, biura podróży oraz dziennikarze. Znajomość tematyki irańskiej daje także możliwość zatrudnienie w instytucjach kulturalnych i oświatowych, zajmujących się promowaniem kultury i sztuki państw środkowej Azji, w tym Iranu, Afganistanu i Tadżykistanu. 
{eduquery id=722|citydetection=Y|provincedetection=Y|template=3}
  {eduquery id=722|provincedetection=Y|card=Y|priority=2|size=1} {eduquery id=722|provincedetection=Y|card=Y|priority=1|size=1} {eduquery_other1}
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->