phoca_thumb_s_amw_logoAbsolwenci Akademii Marynarki Wojennej w sobotę, 26 czerwca, będą promowani na pierwszy stopień oficerski. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10:00 na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Pierwszą, która otrzyma oficerskie szlify i kordzik, będzie tegoroczna prymuska, bosman podchorąży Karolina Chorzewska. Wśród promowanych będzie także przedstawiciel łotewskich sił zbrojnych.
Dzień wcześniej, 25 czerwca, odbędzie się uroczystość wręczenia dyplomów ukończenia AMW oraz patentów oficerskich. Ceremonia rozpocznie się o godzinie 13:00 w AMW w Auli im. Króla Zygmunta II Augusta (wejście od ulicy Grudzińskiego).
Na pierwszy stopień oficerski - podporucznika marynarki - będzie promowanych 42 tegorocznych absolwentów i absolwentek Akademii Marynarki Wojennej. Ceremonia ta jest zwieńczeniem pięcioletnich studiów wojskowych. Pierwszą promowaną będzie bosm. pchor. Karolina Chorzewska, która ze średnią 4,81 została pierwszą w historii uczelni kobietą-prymusem. Wśród studentów AMW będzie promowany również przedstawiciel łotewskich sił zbrojnych mat pchor. Vladimirs Strimaitis. W gronie nowych podporuczników marynarki 28 (w tym 6 kobiet) studiowało na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, a 14 (w tym 2 kobiety) na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym.
Aktu mianowania polskich podchorążych dokona zastępca szefa Sztabu Generalnego WP admirał floty Tomasz Mathea. Łotewskiego studenta promować będzie dowódca łotewskiej marynarki wojennej komandor Rimants Strimaitis.
W tym roku Akademia Marynarki Wojennej zanotowała jeden z najwyższych wskaźników popularności liczony liczbą kandydatów na jedno miejsce. Wnioski na studia wojskowe skierowało do uczelni 527 osób na 40 miejsc, co daje średnią ok. 13,1 kandydata na miejsce.
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte to uczelnia morska, która jako jedyna w kraju kształci przyszłych oficerów Marynarki Wojennej – nawigatorów, mechaników, dowódców, specjalistów wszystkich sfer sztuki wojenno-morskiej. Studia wojskowe w Akademii Marynarki Wojennej odbywają się na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego na kierunku nawigacja oraz na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym na kierunku mechanika i budowa maszyn. Od 1996 roku uczelnia kształci również studentów cywilnych, którzy w roku akademickim 2010/2011 rozpoczną naukę na 11 kierunkach. Misją Akademii Marynarki Wojennej jest tworzenie warunków zapewniających bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej na morzu poprzez: szerzenie wszechstronnej wiedzy, prowadzenie badań naukowych, kształcenie i wychowanie podchorążych i studentów cywilnych, a także doskonalenie żołnierzy zawodowych oraz pracowników administracji i gospodarki morskiej.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->