phoca_thumb_s_pg-logoUroczyste posiedzenie Senatu, najważniejszej uczelnianej rady, będzie centralnym punktem jubileuszu Politechniki Gdańskiej. Godność doktora honoris causa Politechniki Gdańskiej z rąk rektora przyjmie wówczas prof. Jan D. Miller z University of Utah, USA. Zaproszenie na uroczystość przyjęła prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz Katarzyna Hall, minister edukacji narodowej.
Oczekujemy także dziennikarzy, których zachęcamy do uczestnictwa w naszym święcie. Poniedziałek, 24 maja, godz. 13.15, aula PG, Gmach Główny II piętro.

24 maja 1945 stał się dniem szczególnym nie tylko dla środowiska akademickiego, ale także dla społeczności i przyszłości całego Pomorza. To już 65 lat temu, mocą dekretu Rządu Tymczasowego Rzeczypospolitej Polskiej Politechnika Gdańska stała się polską państwową szkołą akademicką.

W najbliższy poniedziałek, 24 maja 2010 świętujemy tę rocznicę, mając w pamięci jednocześnie 106-lecie istnienia politechniki w Gdańsku. Urodziny uczelni rozpoczniemy o godz. 8 mszą świętą w kościele Matki Odkupiciela w Gdańsku Wrzeszczu przy. ul. Sobótki 20. Około godz. 9.30 – już na Politechnice Gdańskiej – otwarte zostaną dwie wystawy ilustrujące dorobek naukowy wszystkich dziewięciu wydziałów oraz plakatów stworzonych przez InnoDoktorantów, którzy otrzymali unijne stypendia na swoje badania. Mamy ich już w tej chwili na uczelni sześćdziesięciu.

Szczególnie gorąco zapraszamy na seminarium, podczas którego w trzech panelach i specjalnej sesji omówione zostaną najbardziej żywotne problemy nowoczesnej nauki. Trzydniową konferencję otworzy w poniedziałek wykład dr. Charlesa Wessnera, dyrektora ds. technologii, innowacji i przedsiębiorczości z The National Academies, Washington, na który zapraszamy o godz. 10.30. Dr Wessner będzie mówił o tym, że badania naukowe odpowiadające na potrzeby rynku muszą we współczesnym świecie stać się elementem polityki gospodarczej każdego kraju. Na przykładach pokaże, jak to się udaje na świecie.

Pełen program seminarium „Politechnika Gdańska – uniwersytet przedsiębiorczy XXI wieku” przesyłamy w załączniku. Niech nam będzie tylko wolno zwrócić Państwa uwagę na wystąpienie prof. Jana Millera, które zaplanowano na godz. 9, we wtorek, 25 maja, także w auli. Uczony ze Stanów Zjednoczonych, który od trzydziestu już lat współpracuje z Wydziałem Chemicznym naszej uczelni, zapowiedział wykład poświęcony temu, jak władze stanowe i centralne wspierają program badań naukowych i technologicznych uczelni zlokalizowanych w Utah*.

Oba spotkania z gośćmi ze Stanów Zjednoczonych będą tłumaczone symultanicznie.

Projekt USTAR*
The Utah Science Technology and Research (USTAR) to inicjatywa uniwersytetu w Utah polegająca na wspieraniu rozwoju technologicznego i ekonomicznego przez stan Utah. Inicjatywa USTAR została przyjęta przez Senat USA w marcu 2006 r. Pozyskane w ramach tej inicjatywy środki są wykorzystywane przez Uniwersytet w Utah oraz Uniwersytet Stanowy w Utah do zatrudniania naukowców, tworzenia interdyscyplinarnych jednostek B+R oraz tworzenia naukowych, innowacyjnych i komercyjnych zespołów naukowych w całym stanie Utah.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->