ug-logo1Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego wzbogaci się o XIX-wieczny śpiewnik kościelny szwedzkiego kościoła luterańskiego - dar od dr Aleksandry Ziółkowskiej-Bohem - pisarki, ostatniej asystentki i spadkobierczyni spuścizny słynnego polskiego reportera Melchiora Wańkowicza oraz jej męża Normana Boehm. 26 listopada Senat uczelni podjął decyzję o przyjęciu tego daru.
Z książką związana jest ciekawa historia rodzinna. "Śpiewnik ten, zatwierdzony do użytku kościelnego przez króla Szwecji w 1819 roku a wydany w latach 60. XVIII-wieku, należał do mojej babki Blendy Bergman-Boehm. Blenda była siostrą Justyna Bergmana, ojca Ingrid Berman, słynnej szwedzkiej aktorki. Mam nadzieję, że śpiewnik ten posłuży badaczom i studentom gdańskiej skandynawistyki do pogłębiania wiedzy o kulturze i religii tego kraju" - wspomina Norman Bohem.

Dodatkowo zbiory Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego (BUG) wzbogacą się o książkę reportażową Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm (w wydaniu polskim i angielskim), poświęconą historii i teraźniejszości Indian pt. "Otwarta rana Ameryki".

Podarowane książki zasilą liczący około 1,5 mln woluminów księgozbiór BUG. Najcenniejszą jego część stanowią zbiory specjalne: starodruki, rękopisy, dokumenty kartograficzne, graficzne i audiowizualne oraz dokumenty życia społecznego. Do najstarszych i najrzadszych obiektów bibliotecznych należą stare druki - zabytki literatury polskiej i światowej, źródła do historii państwa i prawa, konstytucje, zbiory ustaw i przywilejów, kroniki i herbarze.

Najstarszym posiadanym przez bibliotekę cymelium jest inkunabuł "Familiares epistole ad diversos", autorstwa Aeneasa Silviusa Piccolominiego, który wydał je (jako papież Pius II) w oficynie Antoniego Kobergera w Norymberdze w 1486 roku.

Niezwykle cenną pozycję zajmują także druki gdańskie, tzw. gedaniana, wśród których znajdują się dzieła tutejszych uczonych, utwory poświęcone historii Pomorza i Gdańska, a także inne dokumenty wydane w różnych gdańskich oficynach. Na szczególną uwagę zasługują m.in.: Kasper Schtz - autor kroniki Pomorza i Prus "Historia rerum Prussicarum" z 1592 roku, Reinhold Curicke - twórca historii Gdańska "Der Stadt Dantzig historische Beschreibung" z 1687 roku oraz Gotfryd Lengnich - jeden z największych dziejopisów Prus Królewskich.

Do cennych zbiorów kartograficznych placówki należą zaś atlasy i mapy starodruczne wykonane przez znanych kartografów europejskich: Gerarda Mercatora, Kaspra Hennebergera, Tobiasza Lottera, Johanna Baptistę Homanna i innych.

źródło: PAP - Nauka w Polsce, autor: Katarzyna Czechowicz
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->