phoca_thumb_s_pg-logoKursy samoobrony na Politechnice Gdańskiej – nie tylko dla studentów naszej uczelni – już po raz siódmy organizuje Akademicki Klub Taekwondo „Udar". Pierwsze zajęcia odbędą się w najbliższą niedzielę, 15 listopada, o godz. 12.00. Szkolenia są bezpłatne, wystarczy wyposażyć się w wygodny strój sportowy. Zapraszamy!


Kurs, podczas którego instruktorzy taekwondo prezentują techniki samoobrony i uczą podstawowych uderzeń, cieszy się sporą popularnością. Do tej pory zarejestrowało się 70 osób, jednak rokrocznie bierze w nim udział około 200 uczestników. Większość stanowią dziewczęta. Organizatorzy zgodnie przyznają, że studenci potrzebują tego typu zajęć. Chcą nauczyć się właściwej reakcji na zagrożenia, takie jak napaść czy próba gwałtu.
– W roku ubiegłym na kurs zgłosiło się 197 osób, z czego 151 to studenci Politechniki Gdańskiej – zaznacza Ernest Lachowicz z Akademickiego Klubu Taekwondo „Udar", instruktor kursu, a na co dzień student V roku na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

Jeśli do 15 listopada studenci nie zdążą zapisać się na kurs drogą internetową, wypełniając formularz na stronie www.taekwondo.pg.gda.pl mogą po prostu przyjść na zajęcia. Zapisy będą możliwe bezpośrednio przed ćwiczeniami.


– Będziemy na spotkaniach dopisywać uczestników, którzy z różnych przyczyn nie mogli zarejestrować się za pośrednictwem strony internetowej – zachęca Ernest. – Poza tym, każdy trening dotyczyć będzie trochę innej tematyki, będziemy uczyć innych ćwiczeń, więc jeśli ktoś nie przyjdzie na jeden trening, będzie mógł bez przeszkód kontynuować kurs na kolejnych zajęciach.

Poza zajęciami praktycznymi, kurs obejmuje również część teoretyczną.
– Podczas spotkań uczestnicy będą mogli porozmawiać z psychologiem, a także z przedstawicielem policji o aspektach psychologicznych i prawnych w sytuacjach zagrożenia - mówi Ernest.

Już drugi rok młodzież trenować będzie z żywym „napastnikiem". Bez lęku, specjalny strój ochroni go przed bólem. Wcześniej uczestnicy kursu ćwiczyli techniki samoobrony na sprzęcie sportowym lub z partnerem, a więc z wykorzystaniem niewielkiej siły. Napastnik ubrany w specjalną zbroję osłaniającą przed ciosami sprawia, że kursanci czują rzeczywiste zagrożenie ze strony agresora.
– Studentka lub student, ćwiczący z napastnikiem ubranym w strój ochronny, przełamuje barierę psychologiczną. Uczestnicy mogą wreszcie sprawdzić swoje możliwości w stu procentach. Wiem coś o tym. W ubiegłym roku wyszedłem z zajęć prowadzonych w pancerzu ochronnym z podbitym okiem. Zdjąłem szybkę ochraniającą oczy, ponieważ zaczęła parować. Mnie nic poważnego się nie stało, a widok cieszących się studentów, którzy właśnie poczuli, że mogą powalczyć... bezcenny! – podkreśla z uśmiechem Ernest Lachowicz.

Organizatorzy zapowiadają sprawdzian umiejętności. Odbędzie się 6 grudnia, podczas ostatnich zajęć.

Idea prowadzenia kursów samoobrony na Politechnice Gdańskiej narodziła się siedem lat temu. Inicjatorem był prof. Władysław Koc, ówczesny prorektor ds. kształcenia PG. Zasugerował członkom klubu taekwondo „Udar", organizowanie regularnych szkoleń dla studentów, by uświadomić im, jak radzić sobie w wielkomiejskim środowisku w obliczu niebezpieczeństw.

Organizatorem Bezpłatnego Adaptacyjnego Kursu Samoobrony jest Akademicki Klub Taekwondo „Udar". Od siedmiu lat w prowadzeniu zajęć pomagają instruktorzy technik i taktyk interwencji z III Komisariatu Policji w Gdańsku. Pomocą służą także pracownicy Centru Sportu Akademickiego PG oraz Samorząd Studentów PG.

Więcej: www.taekwondo.pg.gda.pl

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->